Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych Wiosna 2022
W dniu 26 marca 2022 r. odbył się Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie na Siekierkach. Uczestnikami byli kapłani, małżonkowie z DK, młodzież i osoby dorosłe formujące się w Ruchu Światło-Życie ze wszystkich 9-ciu diecezji filii warszawskiej. Nasza diecezja zaprezentowała się wyjątkowo licznie na czele z parą diecezjalną DK Teresą i Andrzejem Gudanowskimi.
Już od pierwszego punktu spotkania dane nam było doświadczyć gościnności gospodarzy. Podczas wspólnego śniadania (zresztą bardzo smacznego) mogliśmy nabrać sił na kolejne punkty dnia, a także ubogacić się wzajemną obecnością.
Kolejną, bardzo istotną częścią dnia była wspólna modlitwa brewiarzowa. Podzieleni na dwa chóry (męski i żeński) pięknymi psalmami mogliśmy wielbić Imię Pana.
Po jutrzni był czas na zawiązanie wspólnoty, prowadzony bardzo dynamicznie przez sekretarkę filii warszawskiej, Anię Pełkę. Najpierw prosiliśmy o moc Ducha Św. Następnie każda diecezja miała za zadanie zaśpiewać piosenkę odnoszącą się do znaku, jaki był na identyfikatorze. My mieliśmy namalowany symbol ptaka, więc z wielką werwą zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „Ci, co zaufali Panu”, gdzie jest mowa o orłach. To była bardzo wesoła i oryginalna forma prezentacji poszczególnych wspólnot. W sposób szczególny zostały powitane te osoby, które po raz pierwszy uczestniczyły w takim dniu wspólnoty.
O godz. 9:30 rozpoczęła się konferencja – odtworzenie niezwykle inspirującej konferencji ks. dr Krzysztofa Porosło z 47 Kongregacji Odpowiedzialnych RŚ-Ż w Częstochowie pt. „Liturgia źródłem życia w świetle”.
Prelegent szczególną uwagę zwrócił na to, że liturgia przez to, że jest szczytem, to może być i źródłem. Zauważył, że coraz bardziej w duszpasterstwie wspólnot odchodzimy od duszpasterstwa wymiaru sakramentalnego i coraz bardziej zauważalne jest zjawisko neognozy. Zwrócił uwagę na to, że gnoza widzi rzeczywistość dualistycznie i pokazał zagrożenia, np. objawienia prywatne przedkładane są ponad nauczanie Magisterium Kościoła albo też, gdy modlitwa o uzdrowienie przedkładana jest ponad Mszę św. jako źródło uzdrowienia.
Ks. Krzysztof bardzo mocno zaakcentował, że jeżeli liturgia nie jest szczytem, to zaczyna być instrumentalizowana i zaczyna być źródłem wielu rzeczy, np. źródłem katechezy, nowej ewangelizacji itd. Podkreślił też, że szczyt, to dzieło Jezusa Chrystusa, który uwielbia Boga Ojca.
Następnie, po krótkim wprowadzeniu przez Anię Pełkę i ks. Aleksandra Suchockiego – moderatora filii, zostaliśmy rozesłani na spotkanie w grupach, gdzie pochylaliśmy się nad zagadnieniami dotyczącymi wcześniej wysłuchanej konferencji.
W dalszej kolejności, po krótkiej syntezie ze spotkań w grupach, udaliśmy się do kościoła, aby tam przeżyć Namiot Spotkania (w oparciu o Ewangelię z dnia: Łk 18, 9–14).
Centrum wiosennego DWDD filii warszawskiej była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. Aleksander Suchocki.
Po obiedzie miały miejsce spotkania poszczególnych diakonii oraz kręgu filialnego. Swoje krótkie spotkanie mieli też kapłani.
Ten radosny Dzień Wspólnoty zakończyliśmy nieszporami. Niektórzy z nas zostali jeszcze na kolacji.
Chwała Panu za ten błogosławiony DWDD!
Grażyna i Marian Szejdowie