Zaproszenie na pieszą pielgrzymkę z Suwałk do Gawrych Rudy 15 sierpnia 2022
Zapraszamy do wspólnej modlitwy za osoby uzależnione.
Krucjata Wyzwolenia Człowieka lub KWC – program krzewienia abstynencji zainicjowany przez księdza Franciszka Blachnickiego i Ruch Światło-Życie, ogłoszony 8 czerwca 1979 roku w Nowym Targu w obecności Jana Pawła II.
KWC jest programem ewangelizacyjnym, którego założeniem jest uwolnienie człowieka od uzależnień, przede wszystkim od uzależnienia alkoholowego, poprzez zawierzenie Jezusowi Chrystusowi. Celem jest osiągnięcie wolności rozumianej zgodnie z chrześcijańską koncepcją wolności osoby. Uczestnicy Krucjaty praktykują modlitwę, post i jałmużnę. Modlitwa ofiarowana jest w intencji osób uzależnionych; post oznacza dobrowolną rezygnację z wszelkich napojów alkoholowych, jako wyraz chrześcijańskiej miłości do ludzi uzależnionych; jałmużna zaś jest dawaniem bliźnim tego, czego najbardziej potrzebują (nadziei, troski, czasu …). Ideą Krucjaty jest odkrycie ludzkiej i chrześcijańskiej godności i życie według Bożego planu.
Cele Krucjaty Wyzwolenia Człowieka:
członkowie KWC starają się żyć zgodnie z chrześcijańskimi wartościami i reprezentować je wobec innych
starają się żyć jako ludzie wolni, odpowiedzialni za swoje postępowanie
dobrowolnie i całkowicie rezygnują ze spożycia alkoholu
sprzeciwiając się społecznemu obyczajowi (czy wręcz przymusowi) picia, organizują spotkania towarzyskie i wszelkie uroczystości bez alkoholu
podejmują służbę wobec ludzi zniewolonych i uzależnionych – nie tylko przez alkohol
Są dwa rodzaje przynależności do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka:
kandydat – deklaruje przynależność do KWC na okres jednego roku
członek – deklaruje przynależność stałą, na czas szczególnego zagrożenia (to bywa czasem błędnie określane jako przynależność na całe życie lub na czas istnienia Krucjaty)